Viete, prečo sú Smartwool ponožky také skvelé?
23. 11. 2024
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
BLACK DAYS - 25 % zľava na takmer všetko v termíne od 19. 11. - 2. 12. s kódom BLACK25 »
Produkty zakúpené od 5. 11. do 24. 12. 2024 je možné vrátiť až do 31. 1. 2025 »
5. 6. 2021
Aká príručná batožina je najlepšia? Čo si môžeme na palubu zbaliť a čo musí zostať doma a ako sa do lietadla oblieť? Máme pre vás zopár rád.
Bez ohľadu na to či ste si kúpili lacné letenky na víkend v Európe, alebo plánujete leteckú dovolenku v exotike, je vhodné s predstihom riešiť, ako a do čoho sa zbalíte. My vám prinášame tie najdôležitejšie informácie a tipy, vďaka ktorým vás na letisku a v lietadle nič neprekvapí.
Príručnú alebo kabínovú batožinu si beriete so sebou na palubu lietadla. Ak ste schopní sa do neho zabaliť bez nutnosti odbavenia ďalšej batožiny, máte vyhrané. Nielen, že budete mať batožinu neustále na očiach a predídete tak prípadnej strate, ale tiež si ušetríte čas pri odovzdaní a vyzdvihnutí odbavenej batožiny.
Mnoho výrobcov cestovnej batožiny má v ponuke kufre, tašky alebo batohy priamo v rozmeroch príručnej batožiny. Pre pracovné cesty sa bude hodiť škrupinový alebo textilný kabínový kufor, na dobrodružnej dovolenke alebo eurovíkend vám lepšie poslúži batoh s chrbtovým systémom. Textilná batožina je navyše tvárnejšia, takže ich ľahšie uložíte do boxov.
Príkladom ideálnej batožiny je napríklad model Osprey Rolling Transporter 30 l.
Väčšina spoločností vyrábe príručné batožiny v maximálne prípustných rozmeroch 56 x 45 x 25 cm . Povolená váha býva 8-10 kg.
V prípade nízkonákladových spoločností často dochádza k meraniu príručnej batožiny pred vstupom do lietadla. Pri prekročení váhových alebo rozmerových limitov budete nútení za prekročenie doplatiť.
Väčšina leteckých spoločností povoľuje ešte jednu malú batožinu v podobe kabelky, fotoaparátu alebo notebooku.
Ohľadom prepravy tekutín býva veľa otázok, preto by sa mohli hodiť ešte doplňujúce informácie.
Všetky tekutiny, aerosóly a gély musia byť vložené do priehľadného, opakovateľne uzatvárateľného vrecka. Toto vrecko nesmie byť väčšieho objemu ako 1 l.
Výnimkou je detská tekutá strava a tekutá strava pre osoby s ochorením, ktorú je možné v príručnej batožine prepravovať bez obmedzenia, avšak len v množstve nevyhnutnom na dobu letu. Rovnakú výnimku majú lieky, kvapky a iné medikamenty. Na palubu lietadla si tiež môžete vziať tekutiny zakúpené v duty free shope v tranzitnom priestore letiska (zabalené a s účtenkou).
Marmelády, gély, med, polotovary s tekutou zložkou a pod. sa radia aj medzi tekutiny a platia pre ne vyššie uvedené pravidlá.
Tuhú stravu je možné prepravovať v príručnej batožine. Jedlo by malo byť zabalené v pôvodnom obale. Pri cestovaní mimo EÚ nie je povolená preprava čerstvých potravín.
Rada je jednoduchá - vezmite si len to, čo naozaj potrebujete a využite každé voľné miesto v batožine.
Na uľahčenie organizácie v kufri môžete využiť aj cestovné obaly, vďaka ktorým sa vám nepokrčí košeľa a pod. Osvedčeným pomocníkom je napr. Osprey Ultralight Garment Folder.
Pokiaľ sa nezbalíte len do príručnej batožiny, je nutné batožinu odbaviť na prepravu v batožinovom priestore lietadla.
Vždy si dopredu zistite, či máte odbavenú batožinu v cene letenky, alebo za ňu budete musieť priplácať.
Batožinu na odbavenie zvážte aj v príprave, že neletíte piramo do deštinácie, ale prestupujete. Občas ide doslova o minúty a čakanie na odbavenú batožinu môže byť celkom stresová záležitosť.
Dôležité sú tiež kvalitné kolieska, madlá a kódový zámok. Ak cestujete častejšie, oplatí sa investovať do kvalitného kufra, ktorý vám vydrží mnoho rokov.
Medzi spoľahlivé kúsky sa radia škrupinové kufre - sú ale ťažšie, než polykarbonátové alebo textilné a pri hrubšej manipulácii (obvykle na letisku) sa môže kufor ľahko preraziť.
Ďalšími možnými variantmi sú cestovné tašky na kolieskach, duffel bagy, batohy alebo krosne. V prípade, že zvolíte výrobcu, ktorý vyrába z pevných materiálov a používa kvalitné komponenty, nemusíte sa obávať, že sa vám pri prvom lete batožina rozpadne.
Na väčšine pravidelných leteckých liniek má každý cestujúci nárok na prepravu jednej odbavenej batožiny, v cestovnej triede Business do 30 kg, v Travel triede do 23 kg.
U nízkonákladových spoločností je váhový limit pre odbavenú batožinu väčšinou 15-20 kg. Vždy overte na stránkach konkrétnej leteckej spoločnosti.
V odbavenej batožine by sa nemali prepravovať žiadne cenné predmety, preto je vhodné mať všetky elektronické zariadenia v príručnej batožine .
Alkohol je možné v odbavenej batožine prepravovať iba v originálnom balení, s objemom alkoholu do 70%.
Vyhnite sa zbytočným stresom a zmätkom pri bezpečnostnej kontrole dodržaním nasledujúcich pravidiel:
Pri odbavenej batožine môže v rámci zvyšovania bezpečnostných opatrení dôjsť k fyzickej kontrole. Preto sa odporúča použitie kufrov a batožiny s TSA zámkami (bezpečnostné kódové zámky), ktoré pracovníci letiskovej bezpečnostnej služby otvoria a zatvoria bez poškodenia zámku.
Neexistujú žiadne pravidlá outfitu na cestu lietadlom, dôležitý je komfort. Mnoho cestujúcich, predovšetkým tých, čo cestujú lietadlom po prvýkrát, robia pri voľbe oblečenia chyby, ktoré im môžu celú cestu znepríjemniť. Aby ste medzi nich nepatrili aj vy, prečítajte si nasledujúce odporúčania.
Najväčší dôraz by sa mal klásť na výber vhodných nohavíc. Úzke džínsy, ktoré vás tlačia v páse, nebudú vhodnou voľbou - nielen, že sa nebudete cítiť dobre, ale je aj väčšia šanca na tvorbu krvných zrazenín. Ideálne je zvoliť voľné nohavice, napr. z bavlny a namiesto rázporku a gombíka voliť pletený pás so šnúrkou alebo elastickým lemom.
Na hornú časť tela si oblečte pohodlné voľné tričko a mikinu alebo sveter. Lietadlá sú klimatizované, preto je dobré mať teplejšie oblečenie vždy po ruke.
Čo sa týka topánok, ideálnou voľbou sú voľné tenisky alebo poltopánky. Najlepšie urobíte, keď si topánky v lietadle zložíte (ak ich máte čisté a bez zápachu) a prezujete sa len do teplých ponožiek.
Uprednostňujte prírodné a vzdušné materiály odevov. Nielen kvôli pohodliu, ale aj z ohľaduplnosti k spolucestujúcim. V syntetických materiáloch sa ľahšie spotíte a zápach môže byť nepríjemný.
Ak trpíte na opuchnuté nohy, oblečte si na cestu lietadlom kompresné podkolienky alebo legíny.
V prípade, že cestujete zo zimy do tepla, pribaľte si do príručnej batožiny kraťasy, do ktorých sa po prílete na letisku prezlečiete.
Upozornenie:
Bezpečnostné opatrenia na letiskách a podmienky leteckých spoločností sa často menia, preto berte informácie v článku iba ako orientačné. Aktuálne informácie si vždy overujte u spoločnosti, od ktorej máte kúpené letenky.
Prajeme vám príjemné cestovanie a množstvo zážitkov.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%