1. 10. 2024
Black Days 25-50 %
Na takmer všetko
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
BLACK DAYS - 25 % zľava na takmer všetko v termíne od 19. 11. - 2. 12. s kódom BLACK25 »
Produkty zakúpené od 5. 11. do 24. 12. 2024 je možné vrátiť až do 31. 1. 2025 »
2. 1. 2024
Chystáte sa po prvýkrát vyraziť na indoor boulder? Alebo už možno chvíľku boulderujete a hodilo by sa vám pár tipov na pravidlá, samotnému lezenie, etiketu alebo napríklad k vybavenie? Ste na správnom mieste!
Indoor „vnútorný“ bouldering je štýl lezenia na umelej stene, na ktorý nepotrebujete žiadne istiace pomôcky (lano, sedák atď.). Jednotlivé cesty (tzv. „bouldery“) lezec zdoláva sám pomocou vlastných rúk, nôh, magnézia a dopadového matraca pod ním. Boulderom sa v angličtine hovorí aj „boulder problems“, lebo málokedy stačí len priamočiaro liezť, ale je nutné prísť na konkrétne riešenie (tzv. „betu“), ako boulder vyliezť.
Vďaka tomu, že sa bouldrovanie odohráva na nižších stenách s dopadiskom a matracom a nie je tak nutné istenie, indoor bouldering sa jednoznačne stal najdostupnejšou a najjednoduchšou lezeckou disciplínou súčasnosti. Nepotrebujete sa na lezenie dohovárať s parťákom a môžete pokojne vyraziť liezť sami. Nehovoriac o tom, o koľko je lacnejšia výbava na bouldering ako na akékoľvek iné formy lezenia s lanom.
Indoor bouldering je dnes už bez preháňania svoj vlastný šport. Väčšina lezcov z umelých stien vôbec alebo len zriedka chodí bouldrovať von. Pôvodne bola ale myšlienka iná. Vnútorná bouldrovka mala pomáhať s tréningom na outdoor bouldery.
Väčšina vnútorných bouldroviek je 4-5 metrov vysokých a ponúka rozmanité profily. Od kolmíc, položených „rajbasov“, menších alebo väčších previsov alebo pokojne aj stropov. Steny sú posiate rôzne farebnými umelými chytmi a stupmi, ktoré tvoria jednotlivé bouldery.
Každý boulder je postavený zo stupov a chytov rovnakej farby. Niektoré bouldrovky používajú rovnakú farbu chytov/stupov pre bouldery rovnakej obtiažnosti a ceduľkami sú iba označené štartovné chyty, iné zase používajú farby náhodne a štartovné chyty sú potom označené ceduľkou s obtiažnosťou boulderu.
Jednoducho musíte začať rukami na chytoch označených štartovnou ceduľkou a vyliezť až do topu (opäť ceduľka). Aby sa boulder dal považovať za vylezený, je nutné topový chyt kontrolovane držať oboma rukami.
Pokiaľ chcete boulder správne nastúpiť, je nutné mať obe ruky na chytoch a nohy na stupoch. Teda jednoducho začať z lezeckej pozície. Počas lezenia je potom „povolené“ používať iba vašu farbu chytov a stupov. Môžete si ale (a často tiež musíte) odšliapnuť kamkoľvek do steny alebo sa pridržať hrany steny alebo sa treba odtlačiť od steny v kúte alebo rajbase.
Avšak chytiť sa vrchnej hrany steny namiesto topového chytu je brané ako „podvod“. Výnimkou bývajú bouldry, ktoré končia výlezom na stenu.
Myslite predovšetkým na bezpečie a pokiaľ vám v tope zostanú ešte nejaké sily, tak sa snažte späť na matrac zase zliezť. K tomu už samozrejme môžete používať chyty aj stupy rôznych farieb a bouldrov. Často na vnútorných stenách bývajú tiež tzv. sliezové chyty, veľké „madlá“, ktoré sú neutrálne farby a väčšinou označené šípkou smerujúcou dole.
Akýkoľvek skok späť na zem je potencionálne riziko úrazu, zvlášť z väčšej výšky. Hrozí úraz členkov, kolien atď. Vždy sa snažte odskakovať z čo najmenšej výšky a čo najviac kontrolovane.
Občas sa vám ale nepodarí zliezť späť na zem alebo proste a jednoducho spadnete. A že sa na bouldrovke padá celkom často. Kto nepadá, lezie predsa pod svoje možnosti (smiech). Je ale veľmi dôležité vedieť, ako padať bezpečne.
Najbezpečnejšie je využiť techniku tzv. odkotúľania sa. Teda dopadnúť do podrepu a akoby sa odkotúľať smerom dozadu aby ste čo najviac utlmili pád. Súčasne je nutné ruky prikrčiť a schovať ich pred seba tak, aby ste si ich neprisadli telom.
Väčšina boulderových stien používa rovnaké stupnice obtiažnosti, ktoré sa používajú aj na hodnotenie obtiažnosti na vonkajších boulderoch. Použitá stupnica sa líši podľa regiónu , kde práve leziete. V Severnej Amerike používajú tzv. americkú V stupnicu. V Európe sa potom častejšie používa francúzska stupnica.
Vyrážate na indoor bouldering prvýkrát? Pozrite sa, či poznáte tie najdôležitejšie zásady a etiketu, aby ste si z bouldrovky odnášali len tie najkrajšie zážitky.
Prvá návšteva bouldrovky - čo obliecť, 5 základných bezpečnostných pravidiel a etiketa indoor boulderingu
1. 10. 2024
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%