Jak se obléci do zimních hor a vyhnout se omrzlinám
19. 11. 2022
Vyhľadávanie
Potrebujete poradiť? +421 232 447 750
(Po – Pi 8:00 – 16:30)
BLACK DAYS - 25 % zľava na takmer všetko v termíne od 19. 11. - 2. 12. s kódom BLACK25 »
Produkty zakúpené od 5. 11. do 24. 12. 2024 je možné vrátiť až do 31. 1. 2025 »
11. 1. 2024
Nemôžete sa zbaviť pocitu chladu? Máme pre vás pár tipov, ako sa nepríjemného pocitu zbaviť, či už ste doma, čakáte na autobus alebo sa túlate krajinou.
V zimných mesiacoch, zvlášť za veľmi chladných dní sa mnoho ľudí obáva, že vonku budú bojovať s pocitom chladu. Zostávať doma je však škoda, v zime totiž dokáže byť krajina neobyčajne kúzelná a deň strávený na lyžiach či bežkách alebo zimná turistika stojí za to.
Našťastie, keď sa budete riadiť niekoľkými radami, ktoré si predstavíme, nepríjemného pocitu chladu sa zbavíte. Zimné športy si vďaka tomu užijete naplno a napríklad čakanie na autobus už pre vás nebude utrpením. Minimálne vám pri čakaní nebude zima…
Základom toho, aby vám vonku nebola zima, je v prvom rade správne zvolené zimné oblečenie. Bunda, mikina, funkčná bielizeň, nohavice, rukavice, teplé ponožky a čiapky – bez týchto kúskov oblečenia a ešte zimných topánok sa v zime nezaobídete. Oblečenie musí zodpovedať vonkajším podmienkam – ako teplote, tak aj tomu, či prší, sneží alebo fúka vietor – a aktivite, ktorej sa hodláte venovať.
V prípade, že budete niekde len tak postávať, musíte sa poriadne navrstviť. Pohyblivosť v oblečení nehrá až takú veľkú úlohu. Ale napríklad pri lyžovaní už je možnosť voľne sa pohybovať určite žiaduca. Oblečenie na lyže musí byť priedušné, aby ste sa v ňom nezaparili, ale zároveň nesmú počas jazdy prefúknuť a vysoké nároky sú kladené aj na jeho schopnosť izolovať teplo, inak by ste na lanovke poriadne premrzli.
Pre beh v zime, jazdu na bežkách a ďalšie športy, pre ktoré je typická vysoká intenzita výkonu, vyberajte ľahké oblečenie s veľmi vysokou hodnotou priedušnosti a v prípade, že plánujete na ceste stavať, noste so sebou teplejšiu bundu alebo mikinu.
Keď sa vydávate na celý deň do hôr, pribaľte si do batohu náhradné oblečenie. Rukavice bez nepremokavej úpravy nasiaknu vodu nielen pri daždi či snežení, ale aj pri nosení vybavenia, na ktorom prišiel sneh. Náhradnú bundu a nohavice si so sebou na bežný deň v horách asi nikto nosiť nebude, ale mať v batohu náhradné rukavice a ponožky sa rozhodne môže hodiť.
Samozrejmosťou by malo byť to, že oblečenie, v ktorom vyrazíte von, bude suché. Po návrate na ubytovanie sa zamerajte najmä na sušenie topánok a rukavíc, aby do druhého dňa skutočne dokonale vyschli.
Trpíte v zime na skrehnuté prsty? Noste namiesto prstových rukavíc palčiaky. Lepšie zadržiavajú teplo práve okolo prstov. Pre tých najväčších zimomrivcov sú potom určené vyhrievané modely rukavíc.
Na teplé oblečenie nezabúdajte ani pri bežnom pracovnom dni, dokonca aj pri krátkej ceste z parkoviska do kancelárie dokáže chlad človeka potrápiť. Najdôležitejšia je pri zimnom oblečení funkčnosť, až potom nasleduje štýl. Ale nemusíte mať strach, funkčného a štýlového oblečenia je na výber viac ako dosť. Vo vreckách na bunde sa hodí mať schované rukavice, aby ste si ich mohli kedykoľvek rýchlo nasadiť. Nevyhýbajte sa ani noseniu čiapky, trochu strapatý účes je lepší ako úplne zamrznuté uši.
Kvalitné oblečenie je základ, ale najlepšie udržanie tepla a zároveň ochranu pred dažďom, snehom a vetrom získate až vďaka správnemu vrstveniu oblečenia. Dodržujte ho najmä pri športovaní v zime, keď vonku budete tráviť dlhšiu dobu.
Mimo teplého oblečenia vás pri pobyte v zime zahreje pohyb. Pokiaľ vám bude zima pri športe, skúste pridať na intenzite. Túto skutočnosť však využijete hlavne pri postávaní, napríklad pri čakaní na autobus alebo na deti pred školou. Pohybom prekrvíte končatiny, ktoré sú na chlad náchylné, a prehrejete tiež stred tela. Dôležité je, pohybovať sa s dostatočnou intenzitou. Prešľapovanie na mieste nie je to pravé, skúste radšej poskakovať a hýbať pri tom rukami alebo sa kúsok prebehnite.
Spoľahlivým zdrojom tepla je hrnček šálka čaju alebo kávy. Oboje si môžete schovať na potrebnú chvíľu v termoske alebo ich konzumáciu spojte s návštevou horskej chaty, v ktorej sa samozrejme zahrejete už tým, že v nej budete. V horskej chate alebo reštaurácii vás vedľa teplého nápoja zahreje aj polievka alebo teplé jedlo.
V budove vám bude teplo nielen vďaka tomu, že je vykúrená, ale aj preto, že steny vás chránia pred vlezlým studeným vetrom. A schovať sa do závetria, pomáha aj pri pohybe vonku.
Praktický zdroj tepla predstavujú ohrevné vrecká. Používať môžete ohrievacie vrecká s roztokom, ktoré aktivujete prelomením kovového pliešku. Dôjde k prudkej reakcii, kryštalizácii roztoku. Teplo vydrží na niekoľko desiatok minút a dokáže vyprodukovať teplotu až 50 °C. Ich výhodou je, že sa dajú použiť kedykoľvek a kdekoľvek a po prevarení vrecka použiť opakovane.
Ďalšou možnosťou sú ohrievače, ktoré začínajú hriať po vybratí z ochranného obalu vďaka reakcii ich náplne s kyslíkom. Síce slúžia len na jednorazové použitie, ale zase vydržia vydávať teplo až 12 hodín.
Na to, aby ste sa v zime cítili komfortne, aj keď vonku nepanuje najprívetivejšie počasie a teploty sú hlboko pod nulou, môžete niečo robiť ešte skôr, než vôbec teploty na jeseň začnú pomaly, ale iste klesať. Voči zime budete odolnejší vďaka otužovaniu.
S otužovaním môžete začať doma v sprche, keď necháte kohútik nastavený na chladnejšiu vodu, než ste zvyknutí. Pri sprchovaní prepnite na studenú. Po chvíli pokojne kohútik otočte a dokončite sprchu s teplou vodou. Počas sprchovania je možné studenú a teplú vodu aj párkrát vystriedať. Hoci hneď prvý kontakt studenej vody s telom dokáže trochu vydesiť a budete premýšľať, či to má zmysel, odhodlanie sa oplatí.
Ak vydržíte, sami prídete na to, že za krátky čas vám nebude taká zima nielen vonku, ale po svetri nebudete siahať ani vo vnútri. Pri teplote, keď už ste sa doma cítili chlad aj s nasadenou mikinou, sa zrazu budete cítiť komfortne aj v triku. Studená sprcha vás navyše príjemne preberie, čo oceníte hlavne ráno.
Extrémnejším, ale účinnejším spôsobom otužovania je kúpanie sa v studenom rybníku alebo rieke. Vyskúšať môžete aj saunovanie spojené s poctivým ochladením tela.
Uvedené rady vám pomôžu prežiť zimu v čo najväčšom tepelnom komforte. Chlad však nikdy nepodceňujte. Najmä na horách stále existuje riziko, že za určitých okolností bude chlad príliš silný protivník a jeho pôsobenie vyústi až do vzniku omrzlín. Preto sa oplatí vedieť, čo v prípade vzniku omrzlín robiť.
Čítajte tiež
Tovar bol pridaný do porovnávania produktov.
Vernostný klub
Získajte až 15% zľavu a množstvo ďalších výhod
Zľavy na nákup až 15%
Na vrátenie tovaru máte až 14 dní
Zľavy na naše služby až 30%